İrfander Gündem Detay Sayfası

SAĞDUYULU İTTİFAK ÇAĞRISI PANELİ

İrfander ’den Aralık ayında gerçekleştirilen ve yoğun ilgiyle karşılanan “Sünnet Olmadan Ümmet Olmaz” temalı Kuran ve Sünnet Bütünlüğü Panelinin ardından Şubat ayında da “SAĞDUYULU İTTİFAK ÇAĞRISI PANELİ” düzenleniyor.


24 Şubat 2018 (8 Cemaziyel Ahir 1439) Cumartesi günü Saat:20.30 da Selçuklu Belediyesi’nin ev sahipliğinde Selçuklu Kongre Merkezinde yapılacak olan programın ayrıntıları ise şöyle;

Kamu nezdinde sosyal faydası yüksek projelerle öne çıkan ve öncü organizasyonlar gerçekleştirerek toplumsal bilinci artırmaya odaklı faaliyetlere imza atan İrfander (İrfan Eğitim Yardımlaşma ve Dostluk Derneği) Şubat ayında körüklenmekte olan mezhep gerginliği ve tedirginlik nedeni güncel gelişmelere ışık tutması bakımından “Sağduyulu İttifak Çağrısı” Panelini gerçekleştiriyor.

Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mehmet İshak Mazı; İrfander olarak Eğitim, Yardımlaşma ve Dostluk faaliyetleriyle köklü bir geleneği temsil ettiklerini, bir sivil toplum kuruluşu olarak birçok sosyal proje ürettiklerini ifade etti. Bu çalışmalardan bazılarının da konferanslar ve paneller olduğunu ifade eden Mazı, gerçekleştirilen birçok programda henüz fark edilmemiş ya da bilinçli olarak gündemden uzak tutulan birçok konuyu gündeme taşıma fırsatı bulduk dedi.

İrfander’den yapılan açıklamada; Kuzey Afrika’da başlayıp Ortadoğu’da devam eden gelişmeler ekseninde oluşturulmaya çalışılan Sünni-Şii gerginliğinin bir kutuplaşmaya dönüşme ihtimali bölgedeki dost ülkelerin geleceğini tehdit ediyor. Haksız işgallerle Ortadoğu’da başlayan iç karışıklıklar, Kuzey Afrika ülkelerinde yaşanan devrimler, son olarak Suriye, Yemen ve Bahreyn üzerinden körüklenen mezhep ayrımcılığı zemini, Müslümanların uyanık olmasını gerektiriyor.

Yakın tarihimizde benzer dış saldırılarla ve oyunlarla karşılaşan Müslümanlar, İslam kardeşliğini tesis etme yolunda önemli toplantılar gerçekleştirip mezhep ayrımı gözetmeksizin ciddi kararlar aldılar. 

Bu çerçevede, hicri 6 Şaban 1350, miladi 10 Aralık 1931 tarihinde Kudüs’te düzenlenen İslam Genel Kongresi’nde de (The General Islamic Congress), İslam inancını ve değerlerini yaymak için etnik köken ve mezhep ayrımı yapılmaksızın Müslümanlar arasında işbirliğini sağlamak ve genel İslam kardeşliğini geliştirmek yönünde çok önemli kararlar alındı. Bu konudaki ayrıntılı bilgi www.irfander.com internet adresinden edinilebilir.

İçerisinde bulunduğumuz hassas süreçte son derece önemli olan İslam Kardeşliğinin tesisine bir katkı sağlaması bakımından Sağduyulu İttifak Çağrısı Paneli 24 Şubat 2018 (8 Cemaziyel Ahir 1439) Cumartesi günü Saat: 20.30’da Selçuklu Belediyesi’nin ev sahipliğinde İstanbul Yolu Üzeri Selçuklu Kongre Merkezinde gerçekleştirilecektir. 

Moderatörlüğünü İlahiyatçı Doç. Dr. Doğan Kaplan’ın yapacağı, Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, Prof. Dr. Kadir Özköse ve Prof. Dr. Hamza Ateş’in Panelist olarak katılacağı Sağduyulu İttifak Çağrısı Panelimizin hayırlara vesile olmasını diliyor ve tüm halkımızı davet ediyoruz.

                                                                                                                                                                                                                   İRFAN EĞİTİM YARDIMLAŞMA VE DOSTLUK DERNEĞİ