İrfander Gündem Detay Sayfası

KURAN VE SÜNNET BÜTÜNLÜĞÜ PANELİNE DAVETLİSİNİZ

İslam dininin iki temel kaynağından birisi de hiç şüphesiz Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed (sav) in sünnet-i seniyyesi diğer adıyla Hadis-İ Şeriflerdir. Peygamber Efendimizin Sünneti olmadan İslam dininin varlığını iddia etmek mümkün değildir.

Buna rağman son zamanlarda hadis karşıtlarının sayısında büyük bir artış olduğu görülmektedir. Hadissiz ‘‘Kur’ân Müslümanlığı’’ söylemi bir fitneye dönüşmüş durumda, sanki dinin, sadece Kur’ân’dan ibâret olduğu algısı verilmekte ve hadislere şüpheyle bakılmakta, kaynak olarak görülmemektedir. Böylece Hadis-i Şerifler itibarsızlaştırılmakta hatta inkar edilmektedir.

Halbuki, Hz. Peygamber (sav) asırlar öncesinden bizzat şu ifadelerle bugünkü sünnet karşıtlarına şu mesajı vermektedir. ‘‘Haberiniz olsun, rahat koltuğunda otururken kendisine benim bir hadisim ulaştığı zaman, kişinin; Bizimle sizin aranızda Allah‘ın (cc) kitabı vardır. Onda nelere helâl denmişse onları helâl biliriz. Nelere de haram denmişse onları haram addederiz” diyeceği zaman yakındır. Bilin ki, Resulullah’ın (sav) haram kıldıkları da tıpkı Allah‘ın (cc) haram ettikleri gibidir. Ehlî eşek eti ve köpek dişli hayvanlar size haram kılınmıştır.’’ (Ebû Dâvud, Sünnet, 5; İmâre, 33; Tirmizî, İlim, 10; İbn Hanbel, IV, 130-131)

Bu doğrultuda Muharrem Nureddin Coşan Hocamız “Sünnet Olmadan Ümmet Olmaz” ilkesi için “50 yıl üzerinde duracağınız ve mesai harcayacağınız bir çalışma alanı” diyerek konunun önemine işaret etmiştir. İrfan Eğitim Yardımlaşma ve Dostluk Derneği olarak belirlenen  hedef doğrultusunda çalışmalarımızı, Kur’an ve Sünnet Bütünlüğü üzerine inşa ederek, her alanda bu hedefi gerçekleştirmek ve bu bilinci oluşturmak istiyoruz.

Her yıl gerçekleştirilen Ufka Yolculuk Bilgi Yarışması’nın bu yılki ana sloganı bu hedefe hizmet etmesi amacıyla “Sünnet Olmadan Ümmet Olmaz” olarak belirlenmiştir. Aynı şekilde 22 Aralık 2017 Cuma günü İstanbul yolu üzeri Selçuklu Belediyesi Selçuklu Kongre Merkezi’nde saat 20.00 ‘de gerçekleştireceğimiz panelde de Sünnet Olmadan Ümmet Olmaz teması işlenecek. Kur’an ve Sünnet Bütünlüğünün  öneminin vurgulanacağı panelde, konu ile ilgili bilgilerimizi tazeleme ve bilmediklerimizi öğrenme imkanı bulacağız.

Doç Dr. Murat ŞİMŞEK’in moderatörlüğündeki panelde, Prof.Dr. Lütfullah CEBECİ, Doç. Dr. Ömer ÖZPINAR ve Eğitim Görevlisi Hüseyin AKINCI’nın sunumlarıyla Kur’an ve Sünnet Bütünlüğü çeşitli yönleriyle ortaya konulacak.

Günümüz açısından çok önemli olan Kur’an ve Sünnet Bütünlüğünün işleneceği panelimize tüm müslüman kardeşlerimizi davet ediyor ve hayırlara vesile olmasını temenni ediyoruz.

Rabbimiz hepimizi Kur’an ve Sünnet yolundan ayırmasın. 

                                                                                                                                                                                                                          İRFANDER YÖNETİM KURULU