İrfander Gündem Detay Sayfası

YEŞEREN TOHUMLAR TOPRAKLA BULUŞTU

2016-2017 eğitim, öğretim yılında Selçuklu Belediyesi, ÇEKUD, Ahlak Kültür ve Çevre Derneği ve Selçuklu Milli Eğitim müdürlüğünün müştereken yaptıkları “Minik Ellerden Büyük işler Tohumdan Fidana projesi” kapsamında Selçuklu İlçesindeki ilkokulların 4. Sınıf öğrencilerine meşe palamudu tohumları dağıtılmıştı. Öğrencilerin evlerinde yetiştirdikleri yeşeren fidanlardan 1400 kadarı 12.Kasım Pazar günü Selçuklu Belediyesi Rahmet Ormanları mevkiinde toprakla buluşturuldu.


Programa Selçuklu Belediye Başkan Yardımcıları Murat Can ve Hasan Görgülü, Konya Orman Bölge Müdürü Yardımcısı Mehmet Fulin, İrfander Ynt. Krl. Başkanı Dr. Mehmet İshak Mazı, Proje Paydaşı Okulların Yöneticileri, Öğretmenleri, AKÇED, İrfander Yönetim Kurulu Üyeleri, ÇEKUD İl Temsilcisi, Erdemli Gençlik Kulübü, Betül Hanımlar Derneği ve Nadide Gençlik Kulübü Yöneticileri, İzcileri ve Öğrencileri katıldılar. Programın takdim konuşmasını yapan Ahlak Kültür ve Çevre Derneği Ynt.Krl. Başkanı Hasan Ahat “Geçtiğimiz eğitim döneminde Selçuklu Belediyesi, ÇEKUD, Ahlak Kültür ve Çevre Derneği ve Selçuklu Milli Eğitim müdürlüğümüzle beraber Tohumdan Fidana projesi kapsamında 55 ilkokulumuzda yaklaşık 10.000 öğrenciye meşe palamudu tohumu, saksı ve toprağını dağıtmıştık.  Mayıs ayında öğrencilerimizin yetiştirdiği fidanları yarışma için topladık. Gür ve güzel yetişen fidanların seçildiği yarışma sonunda yapılan ödül töreninde dereceye giren gençlerimizin ödüllerini takdim etmiştik. Mayıs ayı fidanların dikimine elverişli olmadığından bizlere teslim edilen fidanları bugün birlikte dikiyoruz. 
Meşe ağacı ülkemizde en çok bulunan ağaç türüdür. Ömürleri ortalama 500 yıl olup, meşe ağaçlarının boyu 30 metre eni ise 2 metreyi bulmaktadır. Dünya üzerinde 200, Türkiye’de 18 çeşidi bulunmaktadır. Birazdan inşallah bizden sonraki nesillere, Konyalılara önemli bir miras bırakmak için dikime başlayacağız.” dedi.
Program 1400 meşe palamudu fidanının dikiminin ardından öğrenci ve misafirlere yapılan ikramla sona erdi. Havanın çok güzel olmasını fırsat bilen katılımcıların bir bölümü piknik havasında devam ederek alanda kalmayı tercih etti.