ASIL VAZİFEMİZ

ASIL VAZİFEMİZ

 
Hepiniz bir derneğe gireceksiniz, bir yerde çalışacaksınız. Mahallenizdeki bir hayır derneğine, efendim, semtinizdeki bir hayır derneğine. Allah rızası için çalışacaksınız. Öyle ben kendim çalışayım, çabalayayım, namazı kılayım, tesbih çekeyim. Cennete hop kapağı atayım. Atamazsınız ki. Allah engeller. Sen niye kendi kendine böyle birşey yaptın?
Niye öteki müslümanları düşünmedin? Dön geri der. Rabbimizi bilmeden, yolunda çalışmadan ne yüzle gideceğiz? Hepiniz çalışacaksınız. Hocalar çalışsın, tamam. Öyle şey olur mu? Hocalar çalışırsa ateş olsa cürmü kadar yer yakar. Ne yapabilir hoca? Camiden dışarıya zaten gidemez. Gitse kahveye giremez. Kaç milyon nüfusu var bu şehrin? Kaç tane hoca var? Herbirine taksim etsen, şu kadar hoca,şu kadar milyon. Böl o kadar hocaya. Başa çıkmak mümkün değil. Adlarını okuyamaz. Hepimiz çalışacağız.
Hepiniz çalışacaksınız. Hepiniz. Bugün hemen gidin,sorun, bizim bu civarda hangi dernek var? Gidin bir derneğe girinçalışın. Bir hayır derneğine,bir hayırlı işe, Allah’ın razı geleceği bir iş. Zevke, eğlenceye, sefaya değil.Biraz sıkıntıya, meşakkate

 

gününüzün biraz vaktinizi ayırın bakalım. Sabahtan çıkıyorsun evden. Nereye gittin? Hocam kabahatli bir yere gitmedim. Dükkanıma gittim. İşime gittim. Sabahtan akşama kadar dünya işi için çalıştın. Ahirete ne zaman çalışacaksın?
Senin kabahatin ahirete çalışmamak. Evet, kabahatli bir iş yapmıyorsun, ama ahirette çalışmıyorsun...
Prof. Dr. Mahmud  Es'ad COŞAN